قبل از اینکه سراغ بقیه آموزش بریم اول بیاین این کد رو توی گوشی بزنیم تا وضعیت باتری به صورت لحظه ای مشخص بشه و بتونیم عملکردش رو بررسی کنیم. برای اینکار کد زیر رو توی قسمت تماس وارد کنید تا به صورت خودکار به صفحه زیر منتقل بشید:

*#*#6485#*#*

 

 

 

    یک توضیح در مورد تمام گزینه‌ها می‌دم و بعد از اون می‌تونید با توجه به مقادیر وضعیت باتری رو بررسی کنید. دقت کنید برخی موارد با توجه به نوع گوشی و نسخه اندروید ممکنه وجود نداشته باشن.


منظور از MB_XX

MB_00: ظرفیت فعلی باتری (میزان شارژی که باتری شما در حال حاضر در خودش داره)

MB_01: وضعیت شارژ باتری (اینکه در حال حاضر باتری در حال شارژ شدن یا نه)

MB_02: نوع شارژ (زمانیکه شارژر وصل کنید مشخص می‌شه که حالت شارژ سریع، معمولی و ... هست. اینطوری می‌تونید پشتیبانی شارژر و کابل Fast Charge رو تست کنید.

MB_03: ولتاژ باتری (وضعیت فعلی باتری رو بهتون نشون می‌ده. مثلا اگر نوشته باشه 4085574 به معنی 4.08 ولت هست.)

MB_04: جریان باتری (مثلا اگر 383591 باشه به معنی 0.38 آمپر هست)

MB_05: دمای باتری (مثلا اگر 365 باشه به معنی 36.5 درجه سانتی گراد). نکته: زمانیکه حس می‌کنید گوشیتون داغ شده این مورد رو بررسی کنید دمای بیشتر از 45 درجه باتری رو خراب میکنه و از 42 به بالا برای باتری ضرر داره.

MB_06: وضعیت و سلامتی باتری (مثلا Excellent, Good, Great و ...) تا اینجایی که من بررسی کردم غالب گوشی های نو شیایومی از وضعیت خوب برخوردار بودن

MB_07: دمای چیپ شارژر (مثلا 359 به معنی 35.9 درجه سانتی‌گراد)

MB_08: کنترل کننده دمای جریانی (این مورد معمولا زمانیکه دستگاه توی شارژ نیست و یا خاموش هست محاسبه می‌شه و به صورت ریل تایم معمولا 0 نشون می‌ده)

MB_09: حداکثر جریان شارژ کامل (ماکزیمم ولتاژ خروجی باتری زمانیکه 100 درصد شارژ شده باشه.

 

منظور ازMU_XX

MU_00: نوع شارژر (چه نوع شارژری به گوشی وصله؛ مثلا آداپتور یا USB کامپیوتر)

MU_01: مرتبط به شارژ سریع و با تایپ C (زمانیکه شارژ سریع وصل باشه مشخص می‌کنه ولتاژ اون چی هست. مثلا 5 – 9 – 12 که سه استاندارد شارژ سریع QC 3.0 هست و می‌تونید متوجه بشید سرعت شارژ چقدره.)

MU_02: ظرفیت دستگاه ورودی شارژ کننده (مثلا شارژ کردن با USB و یا یه گوشی دیگه "فناوری Reverse charge" اگر نوشته شد type 1 با شارژر یا پاوربانکه اگر نوشته شد type 2 شارژ معکوس مثلا شارژ کردن با یه گوشیه دیگه و OTG)

MU_03: حداکثر ولتاژ USB که وصل کردید به گوشی (حداکثر ولتاژ با USB)

MU_04: وضعیت فعلی USB (جریان لحظه‌ای در USB)

 

 

منظور از MP_XX

MP_00: مشخص کردن اتصال شارژر (شارژر وصله یا نه)

MP_01: مشخص کردن وضعیت دستگاه با توجه به شارژر (اینکه دستگاه چند ولت از شارژر دریافت می‌کنه)

MP_02: حداکثر ظرفیت شارژ در یک دوره (اینکه چند ولت در یک دوره شارژ 100 درصدی دریافت می‌شه)

MP_03: وضعیت شارژر (سلامتی شارژری که باهاش دستگاه رو شارژ می‌کنید. این بستگی به نوسانات داره و کابل هم می‌تونه تاثیرگذار باشه شارژرهای تقلبی رو هم در این قسمت می‌شه مشخص کرد.)

MP_04: حداکثر جریان شارژر (حداکثر جریانی که شارژر در یک دوره شارژ به عنوان ورودی به دستگاه تحویل داده. برای مشخص کردن کیفیت شارژر هم کاربردیه)

منظور از MF_XX

MF_00: مقاومت باتری (مقاومتی که روی باتری وجود داره)

MF_01: ظرفیت دریافتی واقعی باتری از سنسور شارژ (معمولا زمانیکه گوشی رو آپدیت می‌کنید ممکنه ظرفیت واقعی و ظرفیتی که گوشی محاسبه می‌کنه بهم بریزه و اگر این مقدار با MB_00 تفاوت داشت بهتره گوشی رو ریست فکتوری کنید و اگر بازهم تاثیر نداشت بهتره به یک متخصص نرم‌افزار مراجعه کنید تا مشکلتون رو حل کنه.)

MF_02: چرخه شارژ باتری (نشون می‌ده که تا الان چندبار گوشی از 0 تا 100 شارژ شده.)

MF_03: محاسبه مقاومت باتری (مقاومت باتری در مادربرد گوشی)

MF_05: ظرفیت واقعی (ظرفیتی که بعد از ریست فکتوری بررسی می‌شه)

MF_06: ظرفیت اسمی (ظرفیتی باتری که سازنده اعلام کرده)

 

منظور از MM_XX

MM_00: نتایج AICL (محدودیت جریان ورودی منطبق با عملکرد دستگاه)

MM_01: جریان ورودی USB

MM_02: حداکثر ولتاژ شارژ از شارژر اصلی

MM_03: حداکثر جریان فول شارژ باتری

 

 

تا اینجا مواردی که با توجه به نوع گوشیتون در این صفحه مشاهده می‌کنید بررسی شد. مواردی که بعد از آپدیت گوشی بسیار اهمیت دارن MB_00 و MF_01 هست که در صورت مغایرت باید بعد از آپدیت گوشی رو ریست فکتوری کنید و اگر بازم مشکل حل نشد بهتره از بوت اقدام کنید. برای ریست کردن کلی گوشی از بوت لودر بهتره به یک متخصص مراجعه کنید؛ در پست بعدی مرتبط با باتری روش تست کامل باتری و محافظت از اون با نرم‌افزارهای مختلف رو قرار می‌دم و می‌تونید خودتون باتری گوشی رو به طور کامل تجزیه و تحلیل کنید.